BETILTANÁK EZT A NÉPSZERŰ MOSÓSZERT: SÚLYOS KÁROKAT OKOZHAT

BETILTANÁK EZT A NÉPSZERŰ MOSÓSZERT: SÚLYOS KÁROKAT OKOZHAT

Bevont mosókapszulák betiltását javasolta a helyi mosodákban, mivel a jelek szerint töménytelen mennyiségű mikroműanyaggal terhelik a környezetet.

A mosószergyártók régóta azt hirdetik, hogy a mosókapszuláknál alkalmazott PVA-bevonat teljesen biztonságos, és 100 százalékosan lebomlik, a törvényjavaslat támogatói azonban úgy gondolják, egyik állítás sem igaz.

Nagy a baj a szintetikus ruhákkal

Kutatások alapján a mosókapszulákkal való mosás csak a jéghegy csúcsa. A probléma gyökere, hogy ruháink 60 százaléka manapság szintetikus szövetekből készül. A gyártás során így több milliárd műanyagrészecske kerülhet a szennyvízbe, melyet a mosás közben leváló mennyiség is tovább növel. Egy, a Nature című folyóiratban 2019-ben publikált tanulmány azt mutatta, hogy egy átlagos mosásnál

1,5 MILLIÓ MŰANYAG MIKROSZÁL KELETKEZHET A TÖLTET MINDEN KILÓJA UTÁN.

Ezek a szálak túl kicsik ahhoz, hogy elakadjanak a mosógép szűrőiben. Ilyen módon évente mintegy 200-500 ezer metrikus tonnányi mikroszál juthat a szennyvízbe, majd onnan a vízi élővilágba. Ez körülbelül az egyharmada lehet az összes mikroműanyagnak, amely közvetlenül a világ óceánjaiba kerül.

A szintetikus anyagok alkalmazása a fast fashion gyártókra a leginkább jellemző!

Kutatások szerint a mikroműanyagok komoly kockázatot jelentenek a tengeri állatokra nézve: gátolják a fejlődésüket, illetve szaporodási problémákat, genetikai károsodást és gyulladást okozhatnak. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a tengeri állatok elfogyasztásával a mikroműanyagokat bevisszük az emberi szervezetbe, ami beláthatatlan következményekkel lehet egészségünkre. A mikroműanyagokat már az emberi agyból, véráramból, veséből és méhlepényből is kimutatták.

De a szintetikus ruháknak nem is kell a mosásba kerülniük ahhoz, hogy szennyező hatásuk legyen. Már önmagában a viselésükkel járó kopás is elegendő ahhoz, hogy mikroműanyagok keletkezzenek. Egyes kutatók úgy gondolják, hogy ez nagyobb kárt okoz, mint a mosás.

BECSLÉSEK SZERINT EGYETLEN EMBER NORMÁL RUHAHASZNÁLATA TÖBB MINT 900 MILLIÓ MIKROSZÁLAT SZABADÍTHAT FEL ÉVENTE – SZEMBEN A MOSÁSSAL, AMI „CSAK” 300 MILLIÓT.

Végül, de nem utolsósorban meg kell említeni azt is, hogy a kiselejtezett, kidobott szintetikus ruhákból veszélyes vegyszerek kerülhetnek a környezetbe. Egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy a giliszták és más élőlények a mikroműanyagokat a talaj mélyebb rétegeibe szállítják, ahol nagyobb valószínűséggel szennyezik a talajvizet. Azonban a mikroműanyag egyéb forrásaitól eltérően a mosószereket szándékosan adják a ruhákhoz.

Mikroműanyagokkal szennyezik a környezetet!

A mosókapszulák nem feltétlenül bomlanak le

Emlékezetes, hogy amikor a 2010-es évek elején bemutatták az első folyékony mosókapszulát, a terméket az elmúlt negyed évszázad legnagyobb mosodai innovációjaként jellemezték. A PVA, amelynek kidolgozása állítólag 8 évet emésztett fel, valóban áttörést jelentett: a tisztítószereket, fehérítőszereket és öblítőket különálló kamrákra osztották szét, így azok nem keveredtek össze a mosási ciklusok előtt, ráadásul a kapszulák hideg és meleg vízben is feloldódhattak.

A marketingkampányban külön kihangsúlyozták azt is, hogy a PVA-bevonat biológiailag lebomlik, és nem károsítja az emberi egészségét vagy az ökoszisztémát, így fenntarthatóbb alternatívája a hagyományos műanyagoknak.

Egyes vélemények szerint nem igaz, hogy a mosókapszulák teljesen lebomlanak!

A szakértők ugyanakkor vitatkoznak ezzel. Az Arizonai Egyetem 2021-es tudományos áttekintése például úgy találta, hogy a szennyvíztisztító telepekre kerülő PVA alig negyede ugyan valóban lebomlik, 77 százaléka viszont – ami évente mintegy 8 ezer tonnás mennyiséget jelent – változatlan formában kerül a környezetbe. Nem azért, mert ne tudna lebomlani, hanem azért, mert a létesítményekben gyakran nincsenek jelen azok a mikroorganizmusok, amelyek ezt lehetővé teszik, vagy a PVA túl rövid ideig van jelen ahhoz, hogy a folyamat végbemenjen.

Ez lehet a megoldás

A környezetvédők szigorúbb törvényi szabályozást követelnek, és a PVA betiltását sürgetik. Eközben a háttérben több olyan fejlesztés is zajlik, ami segíthet a probléma megoldásában. A fő hangsúly most a mosógépek szűrőin van. A piacon már jelenleg is elérhetőek olyan külső szűrők, amelyek a mikroműanyagok akár 80 százalékát is felfoghatják, míg más megoldások a töltetbe helyezve érnek el hasonló hatását. Egyes cégek hamarosan beépített szűrőkkel is elláthatják készülékeiket.

A tudósok ezzel párhuzamosan alacsonyabb műanyagszennyezéssel járó ruhaszövetek kifejlesztésén dolgoznak. De ahhoz, hogy a ruhákból származó mikroműanyagok eltűnjenek életünkből, a szakemberek szerint még a legjobb forgatókönyv szerint is egy teljes emberöltőre lehet szükség.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *