Erről sok nyugdíjas nem tud: Július 1-től hatalmas változás jön az orvosi rendelőkben!
Több tízmilliárd forint összegben pályázhattak a gyerekpraxisok eszközökre, mondta Havasi Katalin a HGYE elnöke, aki beszélt az új ügyeleti rendszerről és az orvosi igazolásokról is.
Az összes pályázható eszköz elkelt annak a közel 22 milliárd forintból megvalósuló uniós projekt keretében, aminek a célja az volt, hogy a rendelőkben az alapellátás szintjén teljesebb körű diagnózis születhessen, és megvalósuljon a definitív ellátás – mondta Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) elnöke egy háttérbeszélgetésen, amit a MedicalOnline idéz.
Az eszközbeszerzési pályázaton a gyermek, a felnőtt és a vegyes praxisok egyaránt indulhattak, és a praxisközösségek mellett az önállóan dolgozó orvosok is részt vehettek.
Az eszközök – köztük ABPM és Holter-készülékek, különféle hordozható ultrahang-gépek, hitelesített vérnyomás- és testsúlymérők, gyermekek és csecsemők számára is használható pulzoxyméterek – legnagyobb részét bármely praxis igényelhette. Néhány készülék esetében – például kardiológiai UH – csak azok pályázhattak, akik két vagy több szakvizsgával is rendelkeztek. Az összes pályázható eszköz elkelt, a praxisok ingyen jutottak az eszközökhöz, bár külön finanszírozási keretet azok használatához nem nyitottak – írja az Economx.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) és a Kréta rendszer összekötése vethetne véget az iskolai igazolások kiadásának – véli Havasi Katalin, aki beszámolt arról, hogy éppen a kollégák véleményét mérik fel a vonatkozó jogszabály szigorítása kapcsán. A két online rendszer összekötésével elérhető lenne, hogy a pedagógusuk a saját informatikai rendszerükben láthatná a kiadott orvosi igazolást, és az adott betegség becsült gyógyulási idejét.