Borzongató: Ez zajlik le az agyunkban halálunk után
Mióta csak tudatára ébredt ember él a földön, mindig is találgattuk, hogy mi történhet velünk a halálunk után. Bár a jelenkori modern tudománynak sokkal több eszköze van, eddig bármikor, még mindig csak sötétben tapogatódzunk.
Az angliai Southamptoni Egyetemen több mint kettőezer páciensen végzett kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a klinikai halál beállta után történteket sok beteg fel tudja idézni, ám a vizsgálatot vezető Sam Parnia úgy véli, hogy valószínűleg ennél is többen lennének erre képesek, csak azért nem emlékeznek, mert a kórházi ellátás során olyan gyógyszereket kapnak, amelyek ezt a folyamatot megnehezítik.
A vizsgálat eredményei rendkívül érdekesek, ám még ma sem tudunk sokkal többet a halálközeli élményekről, illetve arról, hogy mi történik velünk a halálunk után.
Egyrészt a hasonló élményeken átesett emberek nagyobb része nem szívesen beszél az élményeiről, másrészt pedig nem létezik egységes megközelítés, hogy pontosan mi is megy ilyenkor végbe az agyban. A legtöbb élményszerű leírás testenkívüli élményekről, lebegésről szól, és arról, hogy a páciens azt érezte, hogy át tud menni a falon, látja magát kívülről, és azt is, hogy mi történik vele.
Méry Gábor magyar fotóművész súlyos autóbalesetet szenvedett, és elmondás szerint fentről figyelte, ahogy eszméletlen testét egy férfi bottal bökte meg, hogy kiderítse, éltben van-e még.
Egy ismerőse látta, hogy mi történt, és meglepetten megerősítette, amit a fotóművész eszméletlen állapotban “látott”.
De mi történik pontosan az emberi agyban a halál után? Léteztek olyan kísérletek, amelyekben oxigénhiányos állapotba hoztak kísérletei alanyokat annak érdekében, hogy a halálközeli állapotot szimulálják, azonban a kísérleti alanyok nem éltek át testen kívüli élményeket.
Hasonló élményeket azonban egy műtéti altatószerrel, a ketaminnal sikerült előidézni. Odáig egyébként már eljutottak a kutatók, hogy a halálközeli élményeket kísérő extázishoz hasonló boldogságért a limbikus rendszer meghatározott működését teszik felelőssé.
Őszintén szólva talán jobb is, hogy a tudósok még csak az igazság egy részét látják. Már az is félelmetes és/vagy lehangoló egyszerre. Ha van valami több a halál után, az borzongató, ha viszont nincs, az nagyon kiábrándító lenne… Talán jobb a sötétség homályában hagyni..
Te mit gondolsz?